Ogród z jurtą, Kowalowa

Projektant:

arch. kraj. Katarzyna Kobierska,
arch. kraj. Kamila Rogaczewska

Data:

2020

Category
Ogrody prywatne
About This Project

Idea:

Ogród zlokalizowany jest wśród pięknych krajobrazów wyżyn Sudeckich, dlatego kluczowe dla Inwestora były widoki rozpościerające się z głównego punktu terenu. Sercem działki miała stać się jurta wraz z towarzyszącym jej tarasem. To głównie tu rozgrywać będzie się codzienne życie mieszkańców jurty. Na wyznaczonych w terenie osiach widokowych opiera się całe zagospodarowanie terenu. Dobierając i komponując nasadzenia kierowałyśmy się składem gatunkowym występującym w sąsiadujących zbiorowiskach roślinnych. Na sporej części terenu, w formie odgrodzenia od ulicy zaplanowano dużą połać lasu mieszanego z udziałem świerka pospolitego.

 

Założenia:

Przestrzeń, widoki, panorama
Bez wątpienia atutem działki są rozpościerające się z niej widoki. Wybierając najciekawszy punkt usytuowania jurty możemy podziwiać je wszystkie, a sama jurta staje się sercem ogrodu i wyznacza rytm życia terenu.

Osie widokowe
Główne osie widokowe wyznaczone na podstawie mapy topograficznej szerszego zakresu terenu oraz wizji w terenie.

Wejście techniczne
Odbiór szamba, przechowywanie sprzętu, warsztat czy przegląd studni głębinowej? A może parking dla zmotoryzowanych gości? To wszystko wygodnie załatwisz w strefie technicznej ukrytej za przydrożnym szpalerem drzew.

Wejście piechura
To kameralne wejście służy, gdy wracasz ze spaceru po pięknych okolicach lub po prostu chcesz zaimponować gościom. Drewniana kładka wyposażona w schodki poprowadzi Cię bezpiecznie i wygodnie przez głęboki rów przydrożny i wprowadzi w klimatyczny zagajnik.

Gęsty zagajnik
A w zagajniku czeka Cię namiastka lasu i prywatności. Skutecznie oddzieli Cię od niechcianych spojrzeń turystów i sąsiadów z naprzeciwka. Stanowi też ciekawe miejsce zabaw dzieci.
Prosta oś ścieżki zaprowadzi Cię tam, gdzie..

…Poczujesz przestrzeń
Wynurzając się z zagajnika drzew czeka Cię otwarta polana, w której poczujesz rozmiar działki. Możesz zaaranżować ją jak chcesz, to aż 354 m2 otwartej przestrzeni.

Serce działki
Mijając polanę wdrapiesz się na prywatny punkt widokowy znajdujący się na tarasie jurty, sercu działki.

Jadalnia/kino
Okolice jurty to miejsce na poranną kawkę, obiad z widokiem na pastwisko. A na tarasie zjesz kolację obserwując słońce zachodzące za panoramą gór.

Prysznic na łonie natury
Za drewnianą ścianką w jadalni weźmiesz prysznic na świeżym powietrzu.

I w górę!
Tak zróżnicowana działka wymaga chodzenia w górę i w dół, potem znów górę i tak w kółko. Dużą część terenu pokonujemy naturalnymi spadkami terenu jednak tam, gdzie byłoby to niewygodne dodane są krajobrazowe schody terenowe.

Ścieżka w koronie drzew
Biegnąc w stronę pastwiska, zmieniasz zdanie. Skręcasz w lewo i przechodzisz przez bramę [zawieszona girlanda między konarami drzew]. Jesteś na drewnianej platformie i masz wybór – biegniesz dalej albo schodzisz po linie. A może chcesz poleżeć na siatce? Konstrukcja platformy jest drewniana z charakterystycznym krzyżowaniem dla tego regionu.

Strefa SPA glamping
Nocą ognisko a za dnia ruska bania, sauna? A może wszystko jednocześnie? Tu możesz zażyć ciepłej kąpieli z pięknym widokiem, a to wszystko tuż przy wspólnym ognisku, skrytym częściowo wśród kameralnych zarośli z krzewów dzikiej róży.

Kolorystyka i materiały
To co lubimy najbardziej! Nadajemy klimat i charakterystyczne materiały. Korzystamy z tego co daje nam region. Przewodnim materiałem staje się kamień z pobliskiej kopalni melafiru (jedynej w Polsce!), naturalne drewno, drewno opalane oraz jasne tekstylia.

W ramach zagospodarowania terenu wyznaczono miejsce na elementy małej architektury, w tym:
– jurta

– taras

– ogrodzenie

– domek warsztatowy

– wjazd na działkę + parkingi

– ciągi piesze utwardzone

– wejścia na teren

– sauna

– balia ogrodowa

– pomost widokowy

– jadalnia

– miejsce ogniskowe

– szata roślinna

– bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo)

– studnia głębinowa

Zaproponowano również rozwiązania antyerozyjne dla projektowanych skarp.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux