Park retencyjny, Olsztyn

KOŁO NATURY, KOŁO WODY
Projektant:

Katarzyna Kobierska, Maciej Szostak

Data:

2019

Lokalizacja: Olsztyn

Faza:

Konkurs

Category
Ogrody deszczowe, Przestrzenie publiczne, Wody opadowe
About This Project

Park żywiołów przy Jeziorze Długim zainspirowany jest bliskością natury i niepodważalną dominacją pobliskiego zbiornika wodnego. Delikatne interwencje projektowe w postaci naturalnych drewnianych pomostów, równoważni oraz krajobrazowej ścieżki ziemnej pozwalają na obserwację żywiołów natury – zarówno tych naturalnych jak i dodanych w postaci tematycznych instalacji krajobrazowych.

Projektując obiekty o szczelnych powierzchniach, jak np. budynek toalet w parku, warto wprowadzać rozwiązania wykorzystujące naturalne zasoby, jak wody opadowe, np do spłukiwania toalet.

Zbieranie wód opadowych i ponowne ich wykorzystanie to rozwiązanie wręcz średniowieczne.
Pewnie kojarzycie rzymskie impluvium. Tutaj na podobnej zasadzie wklęsły dach obiektu wyłapuje wodę deszczową aby wykorzystać ją do spłukiwania toalet. Jest ona filtrowana i spowalniana, następnie spływa do basenu w centrum budynku – 𝙞𝙢𝙥𝙡𝙪𝙫𝙞𝙪𝙢. Stamtąd przelewem trafia do podziemnego zbiornika, i następnie do toalet.

Teren parku rozpoczyna się w części południowej reprezentacyjnym Placem wodnym w formie edukacyjnego ogrodu deszczowego z miejscem rekreacji w postaci wiaty. Utwardzona powierzchnia umożliwia organizowanie mikroimprez, np. z udziałem foodtrucków. Dalej płynnie przechodząc w głąb leśnej części, w centrum układu zaproponowano toaletę publiczną. Północna część terenu to głównie naturalny ogród zabaw z elementami tj. kłody, pieńki, pagórki, tunele wierzbowe. W miejscach istniejących otwarć zaproponowano wielofunkcyjną polanę rekreacyjną oraz motyle łąki kwietne. Na niewielkim tarasie, pod koronami projektowanych drzew owocowych zlokalizowano piknikowe stoły z siedziskami.

Wszystkie ciągi komunikacyjne, a także lokalizacja elementów architektonicznych podyktowane są chęcią zachowania drzewostanu.

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux