Muzeum Bombki, Milicz

Przygodowy plac rekreacji przy szkole podstawowej i Muzeum Bombki
Projektantki

Dookoła Natalia Bańdo (do.okola), KA KOBIERSKA (ka.kobierska)

Wykonawca

FreeKids s.c. A. Gąsiorek Z. Andruszewski

Realizacja zieleni

Architekt krajobrazu Agnieszka Ciechanowska-Kotowska 

Miejsce i Inwestor

KOM Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, ul. J. Dąbrowskiego 3, Milicz

Category
Mała architektura, Ogrody szkolne, Plac zabaw, Placebranding, Projekt zieleni, Przestrzenie publiczne
Tags
plac zabaw, projekt zieleni, przestrzeń publiczna
About This Project

Otwartość inwestorów, zamiłowanie do designu, troska o najmniejszy detal, a przede wszystkim kontekst miejsca sprzyjał stworzeniu zagospodarowania odpowiadającego Dolinie Baryczy – krainie możliwości.

Przygodowy plac rekreacji przy nowoczesnej Społecznej Szkole Podstawowej
im. Astrid Lindgren w Miliczu i Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym

 

Nawiązując do identyfikacji wizualnej KOM-u wprowadzony został spójny układ funkcjonalny, zintegrowany z istniejącymi elementami i szatą roślinną. Obiekt powstał na terenie dawnej milickiej fabryki bombek, a jego historię możemy odkrywać w każdym kącie tego miejsca. Poprzez układ kompozycyjny, bazujący na okręgach i półokręgach wyszliśmy z ofertą muzeum również na zewnątrz.  Miękka, organiczna linia dzieli przestrzeń na wnętrza tworząc polany dedykowane różnym formom aktywności. Wyróżnikiem miejsca stała się czerwona wstęga rekreacyjna z torem przygodowym złożonym z klasycznych, prostych elementów znanych z dawnych placów zabaw. Dwie półkoliste pergole wyznaczają strefy: edukacyjną z “Kapsułą czasu” i kamiennym torem przeszkód wśród bylinowej rabaty oraz gastronomiczną z miejscem ogniskowo-wypoczynkowym dla rowerzystów.

 

Czerwone, stalowe konstrukcje przykuwają uwagę odwiedzających, zachęcają do wchodzenia w interakcję z otoczeniem i odkrywania Dolnego Śląska,  jego morfologii, przyrody i złożonej tożsamości. Miejsce ma sprzyjać edukacji i zabawie na świeżym powietrzu, wśród zieleni i naturalnych elementach krajobrazu. Górki ziemne z łąkami kwietnymi wraz z głazami i kłodami tworzą przygodową trasę do której dokomponowane zostały proste elementy małej architektury z giętej stali. W doborze gatunkowym znalazły się rodzime gatunki drzew i krzewów, trawy i kwitnące byliny, które nawiązują do symboli zawartych w powstałym tu Dolnośląskim Wzorniku. Dobrano analogową paletę kolorystyczną nasadzęń, z dominującym kolorem kardynalskim, dopełniającym karmazynowym i akcentującym wrzosowym.

 

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux