Mood for Wood, Poznań

Beeench Beeench - interaktywna sąsiedzka ławka mobilna na poznańskich Jeżycach
Tutorzy i autorzy:

KA KOBIERSKA + Nils Wenk

Roman Michalczak
Michał Pietrusiewicz
Ibrahim Kandeel
Leo Altmann
Michaela Kirnerová
Marina Alimpieva
Roxana Dziurowicz
Marcin Stępień
Oliwia Kłopatowska
Julia Bugajska
Daria Kaczmarzewska

Paweł Siemaszko
Maciej Misiak
Willy Manford
Mikołaj Gniadzik
Anastasiia Antonova
Mareike Finnern
Nastassia Mitrafanava
Natalie Polakova
Julia Jura
Karolina Staszewska
Anna Leonik

Data (projekt i realizacja):

17-28.08.2023

Autor zdjęć:

Mikołaj Gniadzik (uczestnik warsztatów)

Category
Placebranding, Przestrzenie publiczne
About This Project

Mood for Wood to międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów kierunków projektowych zainteresowanych realizacją swoich projektów. Do tej pory odbyło się 11 międzynarodowych edycji projektu, w których wzięło udział łącznie ponad 600 studentów z Polski, Niemiec, Łotwy, Czech, Węgier, Francji i Słowacji. Podczas warsztatów studenci, przy pomocy uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy, samodzielnie tworzą meble miejskie dla wybranych lokalizacji i użytkowników.

 

___________________________

 

Otoczenie zabytkowego budynku szkoły przy ul. Słowackiego cechuje się misternymi detalami architektonicznymi oraz wyraźną, a zarazem elegancką paletą materiałów i kolorów. Po rozmowach z zainteresowanymi stronami, w tym władzami szkolnymi, przedstawicielką konserwatora, zarządcy dróg i plastykiem miejskim, wytyczną stała się chęć ożywienia dotychczas statycznej przestrzeni, bez nadmiernej stymulacji sensorycznej. Warsztaty z dziećmi, w tym z osobami z autyzmem, ujawniły chęć aktywności opartych na ruchu, takich jak bujanie, oraz większej ilości zieleni i naturalnych materiałów.

 

W obawie o potencjalne przeciążenie sensoryczne, projekt unikał zbyt stymulujących kształtów, kolorów i funkcji. Uznano, że niepożądane byłoby zasłonięcie historycznie bogatej elewacji. Celem było stworzenie dyskretnego, a jednocześnie angażującego placu zabaw, który harmonizuje z elegancką atmosferą Jeżyc.

 

Dwie proste linie tworzące siedziska, wprowadzają nowe możliwości interakcji społecznej, relaksu i ruchu. Zostały one tak umieszczone, by tworzyć odrębne strefy w przestrzeni. Jedna z nich uzupełnia historyczną ławę granitową, druga jest skierowana w stronę zabytkowej wieży strażackiej, oferując punkt obserwacyjny.

 

Obie linie zostały przecięte na dwie części, umożliwiając różnorodny ruch poziomy i poprzeczny, balansowanie i bujanie. Projekt miał na celu umożliwienie zabawy zarówno jednostkom, jak i większym grupom, sprzyjając eksploracji i kreatywności. Ławki, choć eleganckie i proste, posiadają ręcznie wykonane reliefy, które komponują się z historycznym budynkiem szkoły, dodając mu zabawowy akcent.

 

W dzisiejszym otoczeniu naszpikowanym bodźcami, znalezienie właściwych wzorców w kształtowaniu przestrzeni powinno być nauczane już od najmłodszych lat, przy wykorzystaniu prostoty, czytelności i integralności jako głównych zasad dalszego doskonalenia.

 

Poprzez zastosowanie tradycyjnej metody opalania drewna Yakisugi, barwa ławki została dostosowana do otaczającego krajobrazu, jednocześnie zwiększając jej trwałość i zachowując jej naturalny charakter. Ta metoda sprawia, że drewno jest odporne na warunki atmosferyczne, wilgoć i szkodniki, zapewniając trwałość, która koresponduje z trwałymi materiałami, takimi jak żeliwo, cegła, klinkier i granit, zastanymi w tej części Jeżyc.

 

 

PRZESUŃ, DOPASUJ. WIDZISZ?

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux